Tijdperk
De zomer is begonnen en eindelijk met meer zon. Dat hoort normaal gesproken ook bij dit jaargetijde. We hebben de Poolvergadering en ALV achter de rug wanneer deze column verschijnt. De vaste jaargetijden wisselen keurig op de vastgestelde momenten tijdens het jaar. Duidelijkheid voor iedereen. Maar hoe zit dit dan met tijdperken? Hoe wisselen die? Professor transitiekunde Jan Rotmans heeft daar een interessante visie op. Hij zegt: ‘we leven niet in een tijdperk van verandering, maar in een verandering van een tijdperk’. Zou dat zo zijn?
Een kop van Het Financieele Dagblad van 15 juni: ‘Gas- en kolencentrales vragen financiële steun.’ Door de grote hoeveelheid opgestelde vermogens aan zon- en windenergie kunnen ze nu niet meer de uren draaien waarvoor ze in het verleden zijn begroot. Dat gaat goed zou je denken. We zijn op weg naar een fossielvrije wereld. Tegelijkertijd kunnen we nu nog niet zonder deze centrales omdat de leveringszekerheid wel moet blijven bestaan. Maar als beide kanten ondersteuning nodig hebben, zitten we dan op het kantelpunt naar een verandering van het tijdperk?
Kijk naar de stroommarkt. In de grafiek zie je de hoeveelheid uren dat de stroomprijs 1ct of negatief is.

Deze grafiek is van Martien Visser, Lector Energie Transitie Hanzehogeschool. Visser zet bijna dagelijks dit soort grafieken op X. Leuk om te volgen voor de liefhebbers. Je ziet de hoeveelheid uren van minder dan 1ct per kWh opbrengst significant toenemen en wetende dat we nog lang niet zijn uitgebouwd met zon en wind op zee, komt ook hier de vraag op, zitten we middenin de verandering van een tijdperk?
Het tijdperk van vraag-maar-een-vergunning-aan-en-een-financiering-en-een-aansluiting-op-het-net is echt wel voorbij. Optimaliseren op prijs en maximaal aantal draaiuren straks ook. Vraag gestuurd produceren, gelijktijdigheid, opslag, curtailen, hubs, energiegemeenschappen en EMS zijn de nieuwe termen, waarbij alles draait om maximale omzet per aansluiting. In welke vorm dan ook.
Welkom in het nieuwe tijdperk.
Douwe de Jong
Bestuurslid